Depresja u ojców
Depresja poporodowa nie występuję tylko u kobiet, choruje na nią, niezależnie od kultury, około 10 procent mężczyzn. Ryzyko zachorowania u mężczyzn wzrasta między 3 a 6 miesiącem po narodzinach dziecka. Co ciekawe, najsilniejszym czynnikiem ryzyka depresji u młodych ojców jest depresja poporodowa żony/partnerki. Niektóre zbadań pokazują, że gdy na depresję choruje kobieta, w 25- 50 przypadkach, choruje również jej partner/mąż. Zwiększenie świadomości społecznej dotyczące zarówno depresji po porodzie u mężczyzn jak i bardzo częstego współwystępowania depresji obu partnerów jest bardzo istotne społecznie. Nieleczona depresja u obu rodziców związana jest z rozwojem dziecka, ale przede wszystkim cierpieniem jego rodziców.
Jeśli podejrzewasz, że chorujesz na depresję, zapraszamy do wypełnienia Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej – według meta analiz, kwestionariusz ten jest odpowiednim badaniem przesiewowym niezależnie od płci.
Depresja u mężczyzn może przejawiać się podobnie jak u kobiet – objawy depresji.
Dodatkowe objawy to m.in.:
- Zwiększona złość i konfliktowanie się z innymi,
- Nadużywanie alkoholu lub innych środków psychoaktywnych
- Izolowanie się od rodziny i bliskich
- Dolegliwości fizyczne: bóle głowy, problemy z trawieniem, bóle mięśniowe.
- Utrata zainteresowania pracą, hobby, seksem.
- Pracoholizm
- Poczucie ciągłego zmęczenia
- Zachowania przemocowe
Bibliografia: Paulson JF, Bazemore SD. Prenatal and Postpartum Depression in Fathers and Its Association With Maternal Depression: A Meta-analysis. JAMA. 2010;303(19):1961–1969. doi:10.1001/jama.2010.605