Depresja w ciąży
Zjawiskiem mniej znanym niż depresja poporodowa, a podobnie częstym jest depresja ciężarnych: choruje na nią 12 – 19% kobiet.
Depresja w ciąży stanowi główny czynnik pozwalający przewidzieć ryzyko zachorowania na depresję po narodzinach dziecka, dlatego bardzo ważna jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie.
Od 1 stycznia 2019 roku zmienił się w Polsce standard opieki okołoporodowej. Między 11. a 14. tygodniem ciąży i między 34. a 37. położna lub lekarz ginekolog powinni zapytać o Twoje samopoczucie. Badaniami przesiewowymi pod kątem depresji zajmuje się personel medyczny, gdyż prawidłowe rozpoznanie i leczenie depresji w ciąży jest bardzo ważne dla Twojego zdrowia zarówno psychicznego, ale również fizycznego.
Nieleczona depresja w ciąży dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu (Goldenberg i in., 2008), stanu przedrzucawkowego (Wallis i in., 2009); zachorowania na cukrzycę (Kozhimannil i 2009). Depresja w ciąży jest związana z niższa masą urodzeniową i mniejszym obwodem głowy dziecka.
Jeśli obecnie jesteś w ciąży i odczuwasz utrzymujące się przygnębienie lub brak przyjemności z aktywności, które wcześniej były dla Ciebie przyjemne, zachęcamy do wykonania testu.
Edynburska Skala Depresji Poporodowej jest badaniem, które możesz wykonać również w ciąży.