O projekcie
Projekt „Przystanek Mama” jest realizowany na podstawie zawartej z Ministerstwem Zdrowia umowy o dofinansowanie projektu nr POWR.05.01.00-00-0023/18 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jest projektem profilaktyczno-edukacyjnym dotyczącym wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród kobiet w okresie poporodowym, objęte wizytami patronażowymi obszaru trzech województw: pomorskiego, kujawsko – pomorskiego i warmińsko – mazurskiego.
Odpowiada założeniom Ogólnopolskiego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Program w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej” Ministerstwa Zdrowia.
Cel i założenia projektu:
Głównym celem Projektu jest wzrost wczesnego wykrywania depresji poporodowej poprzez edukację i wzrost świadomości społecznej na temat depresji poporodowej, a w dalszej konsekwencji jest wzrost odsetka kobiet z wcześnie rozpoznaną depresją poporodowa .
Celami szczegółowymi są:
-zwiększenie wiedzy o profilaktyce depresji poporodowej wśród pracowników medycznych ze szczególnym uwzględnieniem położnych, pielęgniarek i lekarzy (POZ) oraz personelu medycznego szpitali biorących udział w Projekcie,
-zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości grupy docelowej ( kobiet) projektu w zakresie czynników ryzyka i wczesnych objawów depresji poporodowej,
-zwiększenie dostępu do specjalistów (psychologów) i badań przesiewowych,
-zwiększenie świadomości i profilaktyki, w kierunku stwarzania warunków dla określonych zachowań (środki profilaktyczne, konsultacje psychologiczne) wśród osób w wieku aktywności zawodowej.
Realizatorem projektu jest Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. wraz z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacją Twórczych Kobiet z Warszawy.
Okres realizacji projektu obejmuje lata 2019-2023 i stanowi odpowiedź na potrzeby w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej.
W ramach projektu oferujemy:
- Badanie przesiewowe dotyczące ryzyka i nasilenia objawów depresji poporodowej podczas wizyt patronażowych położnych, ale też podczas wizyt z niemowlęciem u lekarza pediatry, na przykład podczas rutynowych szczepień.
- W trakcie takiej wizyty położna/pielęgniarka wypełni z młodą Mamą formularz Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej, a następnie omówi wynik i w zależności od potrzeb matki zaproponuje odpowiednią formę wsparcia.
- Trzy konsultacje psychologiczne w miejscu zamieszkania. W przypadku utrzymywania się objawów depresji i braku poprawy stanu psychicznego, psycholog zaleci dalsze leczenie (w ramach NFZ).
- Szkolenia edukacyjne skierowane do personelu medycznego opiekującego się matką i jej dzieckiem (tj. do pielęgniarek i położnych POZ, lekarzy POZ). Celem szkoleń będzie zdobycie wiedzy w zakresie rozpoznania objawów depresji poporodowej oraz stosowania Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej.
- Możliwość samodzielnego wypełnienia Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej przez młode matki za pośrednictwem strony internetowej (zobacz zakładkę: Test dla Mam) i otrzymania natychmiastowej informacji zwrotnej.
- Forum informacyjno-konsultacyjne obsługiwane przez psychologa, będące miejscem, w którym Mamy mogą zadawać pytania, wymienić się̨ spostrzeżeniami, wątpliwościami, a także porozmawiać z innymi kobietami borykającymi się z problemem depresji poporodowej. Psycholog odpowiada na pytania zainteresowanych kobiet i ich rodzin oraz bliskich maksymalnie w ciągu 48 h (zobacz zakładkę: Forum informacyjno-konsultacyjne).
- Akcję informacyjno – edukacyjną: dostarczamy ulotki i materiały informacyjne dotyczące higieny psychicznej, oraz objawów depresji poporodowej do poradni ginekologicznych, poradni dla dzieci, oddziałów położniczych, neonatologicznych
- Grupy dla mam z dziećmi.
- Współpracujące z nami położne i pielęgniarki mogą korzystać z bezpłatnych superwizji – omawiania swoich wątpliwości w pracy z pacjentami z psychoterapeutą.
Zapraszamy na konferencje dla rodziców – porozmawiamy m.in. o karmieniu, rozwoju dziecka, dbaniu o higienę psychiczną.