Jak o siebie zadbać i zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję poporodową?
- Staraj się wykonywać mniej czynności i upewnij się, że się nie przemęczasz.
- Znajdź kogoś z kim będziesz mogła rozmawiać: to bardzo ważne, gdy osiem czy dziewięć godzin przebywasz w domu sama z niemowlęciem.
- Dobrym pomysłem może być dołączenie do zajęć dla rodziców z małymi dziećmi: zajęcia dla matek z dziećmi, na przykład gimnastykę czy jogę, podczas których będziesz mogła poznać inne młode matki, umawiać się z nimi na spacery, wspólnie spędzać czas i wymieniać się informacjami. Jeśli w Twojej okolicy nie oma osób z małymi dziećmi lub nie ma możliwości dołączenia do takiej grupy, możesz skorzystać z naszego forum
- Jeśli w okresie ciąży lub przed ciążą brałaś leki antydepresyjne, po porodzie możesz kontynuować leczenie: nawet jeśli Twój dotychczasowy lek jest niewskazany przy karmieniu, większość leków ma zamienniki, które bezpiecznie można stosować zarówno w okresie ciąży, jak i podczas karmienia piersią. Skontaktuj się z lekarzem ginekologiem lub psychiatrą, a w razie wątpliwości także z doradczynią laktacyjną, która może pomóc sprawdzić do jakiej kategorii należy lek, który obecnie bierzesz. Możesz też zrobić to samodzielnie – link do leksykonu leków z opisanym bezpieczeństwem dla dziecka: http://www.kobiety.med.pl/leki/search.php
- Jeśli jesteś w ciąży i czujesz się przygnębiona, warto skorzystać z terapii psychologicznej lub konsultacji psychiatrycznej. Nieleczona depresja lub zaburzenia lękowe okresu ciąży łatwo mogą przerodzić się w depresję poporodową. Im dłużej odwlekasz decyzję o leczeniu oraz im dłużej trwa obniżony nastrój, tym dłuższej pomocy możesz później potrzebować.
- Wyniki badań pokazują, że jeśli otrzymasz odpowiednie wsparcie w zakresie karmienia piersią i będzie ono przebiegać bez towarzyszącego bólu, objawy depresyjne się zmniejszą. Co ciekawe, efekt poprawy nastroju po karmieniu jest prawie natychmiastowy. Większość współczesnych kobiet potrzebuje konsultacji laktacyjnej, które często nie są zapewniane po wypisie ze szpitala, a poradnie laktacyjne nie są finansowane przez NFZ. Nie obwiniaj się, jeśli chciałaś karmić naturalnie, a ci się nie udało.
Z uwagi na powszechność zachorowania na depresję, Fundacja Nowej Ekonomii opracowała zalecenia, które warto stosować w codziennym życiu:
- spotykaj się ze znajomymi, rodziną, przyjaciółmi
- regularnie biegaj i spaceruj
- zwracaj uwagę na wszystko, co się wokół Ciebie dzieje i staraj się doświadczać chwili
- stawaj sobie wyzwania i próbuj nowych rzeczy
- dawaj innym ludziom nawet drobne gesty, jak uśmiech czy podziękowanie.